Parfym - Kashmirträ - Kryddnejlika - Akvatiska noter - Jasmin - Rosépeppar - Lotus
Parfymer beskrivs i doftnoter. En parfym komponeras i tre nivåer, som man kallar toppnot, mellannot och basnot.
- Det första du känner när du sprayar en doft är friska toppnoter, som håller i sig ca 10-15 minuter.
- Mellannoten framträder när toppnoten försvunnit men det tar ungefär en timme innan fått sin individuella doft. Mellannoten blandar sig med hudens kemi, vilket gör att parfymen kan dofta olika på olika personer.
- Basnoten är den som fixerar doften. Som fixativ används råvaror från djurriket som mysk och ambra. Dessa blandas upp med andra doftkomponenter: träslag, tobak, läder och vanilj är vanligt förekommande i herrparfymer.
Innan du köper en ny parfym kan det även vara bra att tänka på i vilka sammanhang du ska använda den. För att lättare hitta en parfym som passar till rätt tillfälle brukar man dela in dofterna i olika kategorier... läs mer.
-
American Crew Fragrance Americana
295,00 kr -
American Crew Fragrance Win
295,00 kr -
Antiga Barbearia de Bairro Chiado Eau De Parfum
575,00 kr -
Baldessarini EdC Spray 75 ml
755,00 kr -
Calvin Klein Eternity Aqua Edt
405,00 krTillfälligt slut
-
Gucci Guilty Pour Homme Edt
865,00 krTillfälligt slut
-
Hugo Element Edt
470,00 krTillfälligt slut
-
Old Spice Swagger After Shave Lotion 100 ml
159,00 kr -
Taylor of Old Bond Street Mr. Taylor's Cologne 100 ml
365,00 kr -
Taylor of Old Bond Street Sandalwood Cologne 100 ml
365,00 kr