Snabba spårbara leveranser Bonuspoäng vid köp Butik i Bromma
RING OSS MÅN-FRE 09-1708-6618840
Tondeo Comfort Safe Razor Blades 10-p

Tondeo Comfort Safe Razor Blades 10-p

Beardilizer Beard Oil Vetybeard

Beardilizer Beard Oil Vetybeard

HeadBlade Razor ATX Le-Purple

229,00 kr
Tillgänglighet: I lager
Endast 2 kvar
SKU
0081001

HeadBlade Razor ATX Le-Purple är den senaste rakhyveln från HeadBlade i en tillfällig upplaga i lila och gult. ATX-hyveln är enklare och effektivare att använda än t ex Sport-hyveln, även för dig som är van med en konventionell rakhyvel. Denna hyvel ska dras med hjulen framåt, till skillnad mot tidigare HeadBlade-hyvlar som puttas med bladet framåt. Den nya designen gör det lättare att raka "på känsla". De nya multibladen har Flow Through-design vilket gör det lättare att rengöra bladen. Nytt förbättrat grepp på hyveln. Den går även att använda i ansiktet och på kroppen. Hyveln levereras med det nya HB4-bladet, och är även kompatibel med HB6-bladet.

Användning
Om du inte har rakat huvudet på 3-4 dagar rekommenderas att du trimmar det först.
1. Blöt huvudet med varmt vatten eller ta en dusch först. Förbered huden med scruben HeadShed som lyfter upp hårstråna, och rengör skalpen med HeadWash.
2. Stryk ut rakkrämen HeadSlick.
3. Trä på rakhyveln på långfingret och håll den mellan första och andra knogen. Oavsett om du föredrar att raka medhårs eller mothårs håller du den så, du bara roterar på hyveln.
4. Raka huvudet genom att dra hyveln med hjulen först. Raka en sida i taget och växla hand.
5. Skölj med kallt vatten. Stryk ut ClearHead för att motverka utslag. Använd HeadLube SPF40 för att skydda huvudet.

Mer information
Varumärken HeadBlade
Testpiloterna Testade produkter
Write Your Own Review
Du recenserar:HeadBlade Razor ATX Le-Purple
Your Rating

testpiloterna

Hyvla huvudet med stil... Jajamen!!!

Efter att ha blivit ganska besviken över HB’s Razor Sport så var det med viss skepsis som jag nu testade deras senaste hyvel ATX. Skulle den vara lika bristfällig? ICKE!!! Bladet sitter bak på hyveln vilket känns säkrare än att skjuta det framför hyveln. Bladet är av s.k. open flow-typ vilket gör det mycket lättare att rengöra under rakningen. Läs mer här!
testpilot eyeball